Seimo narės A. Bilotaitės pranešimas: siūloma naikinti landa korupcijai tapusius vidaus sandorius

posted in: Naujienos | 0

Seimo nariai Agnė Bilotaitė ir Arvydas Anušauskas įregistravo Viešųjų pirkimų įstatymo pataisą, pagal kurią būtų naikinami vidaus sandoriai.

Vadinamiems vidaus sandoriams nėra taikomos viešųjų pirkimų procedūros. Dabar įstatyme numatyta išimtis palieka spragą ir sudaro galimybes ja naudotis gana plačiai – kontroliuojamos organizacijos ne pačios teikia paslaugas, o tampa tarpininkais ir be viešųjų pirkimų procedūrų perka prekes, paslaugas ar darbus iš trečiųjų asmenų.

Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo projektas numato visai panaikinti vidaus sandorių galimybę, sudarančią prielaidas neskaidriems viešiesiems pirkimams ir korupcijai.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, vidaus sandorių skaičius ir bendra vertė kasmet auga nuo 2010 metų, kai ši praktika buvo įteisinta. Pavyzdžiui, 2012 m. sudarytas 131 vidaus sandoris, kurių vertė siekė 278 mln. litų, o 2013 m. jų jau buvo 206, šių bendra vertė siekė 641 mln. litų. Viena didžiausių valstybės valdomų įmonių „Lietuvos geležinkeliai“ per metus, pasinaudodama vidaus sandorių galimybe, įgyvendino viešųjų pirkimų už 88 mln. eurų.

„Dažnai pasitaiko, kad vidaus sandoriais apribota konkurencija nulemia didesnes viešųjų paslaugų teikimo sąnaudas, o jų kaina yra perkeliama ant vartotojų pečių. Tikimės, jog naujosios kadencijos Seimas turės politinės valios atsisakyti landa korupcijai tapusių vidaus sandorių. Buvusiam Seimui, deja, tos valios pristigo“, – sakė A. Bilotaitė.

 

 

Leave a Reply